králík logo
králík nadpis

Aloe vera gel proti bolesti kloubů

Již delší dobu přibývají pacienti i lékaři zkoušející přírodní látky pro účely komplementární medicíny. Ta rozšiřuje konvenční terapie a přidává k nim produkty postavené zpravidla na přírodních látkách a vykazující "podpůrné léčivé účinky". Jedná se většinou o produkty obsahující enzymy, byliny, léčivé rostliny, antioxidanty a souhrnně se označují jako doplňky stravy neboli potravinové doplňky.
Aloe vera gel je tvořen unikátním přírodním koktejlem 200 biologicky aktivních látek. Z toho důvodu je tato liliovitá rostlina po právu označována za "královnu léčivých rostlin".

Kloubová onemocnění

Degenerativní onemocnění kloubů osteoartróza je charakteristické úbytkem kloubní chrupavky, změnami v okolní kosti, vazivu a měkkých okolních částech. Postihuje zejména kolenní a kyčelní klouby, nyskytuje se také na kloubech rukou a na páteři.

Artróza souvisí s procesem stárnutí. Statistiky uvádějí, že postihuje 70% padesátiletých a téměř 90% sedmdesátiletých lidí. Toto chronické onemocnění sice člověka přímo na životě neoohrožuje, ale snižuje jeho pohyblivost, vyvolává silné bolesti a tím výrazně snižuje kvalitu života.

Stavba a funkce chrupavky

K pochopení podstaty artróz je třeba znát stavbu a funkci zdravých chrupavek. Chrupavka je průsvitný, tuhý a mechanicky odolný útvar chránící kost koloubu a umožňující kloubním plochám hladké klouzání. Navíc tlumí nárazy způsobené pohybem těla. Funguje tedy zároveň jako ložisko i tlumič stroje.

Jelikož nemá chrupavka vlastní cévní zásobování, je vyživována látkami obsaženými v kloubní tekutině. Artróza narušuje soudržnost a tloušťku chrupavky, ta v konečném stadiu zcela chybí a pacient proto ztrácí u konkrétního kloubu možnost pohybu.

Konvenční léčba

  • farmakologická: analgetika, antirevmatika, lokální použití anestetik a antiflogistik (masti, gely)
  • nefarmakologická: rehabilitační
  • chirurgická: umělé klouby (endoprotéza)

Mezi nejrozšířenější degenerativní choroby zařazená osteoartróza a osteoporóza způsobuje nejen zdravotní, ale též sociální a ekonomické problémy na světové úrovni. Proto vyhlásila Světová zdravotnická organizace WHO období 2000 až 2010 kampaň, jejímž cílem je především prevence během této "dekády kostí a kloubů".

V těchto souvislostech se do popředí dostává tzv. Selfmedication system, což je systém aktivní účasti pacienta na prevenci, stabilizaci stavu a léčbě onemocnění kloubů a kostí.

Doplňková léčba

Řadu zdravotních problémů se snaží řešit doplňková léčba (komplementární medicína) využitím látek, které účinkují protektivně na tkáně pohybového aparátu, posilují a regenerují jej. Pro posilování imunity a růstu svalových inervových tkání se jako účinný pomocník ukazuje orální užívání kravského Colostra.

Na evropském trhu jsou již delší dobu nabízeny potravinové doplňky s obsahem kolagenových artronutraceutik. Stále více se ukazuje velmi příznivý vliv chondroprotektiv na bázi glukosaminglykonů.

Aloe vera gel s chondroprotektivy

Bioaktivní látky v gelu listů Aloe Vera jsou schopny regenerovat a chránit poškozené tkáně pohybového ústrojí. Dále chrání červené krvinky v kostní dřeni, což znamená vyšší přísun kyslíku do organismu. Roztahováním i těch nejtenčích cév (kapilár) a zvyšováním elasticity cévních stěn zlepšují stav a průtočnost celého krevního řečiště. To v důsledku znamená zlepšení výměny živin a zásobování tkání kyslíkem. Vše se vším souvisí…

Potravinové doplňky obsahující kromě Aloe vera gelu také glukosaminsulfát a chondroitinsulfát jsou pro naše klouby skutečným ozdravujícím balzámem.