Pokud máte v úmyslu začít se zateplením domu, bylo by dobré rozmyslet si a hlavně spočítat, jaká forma je nejvhodnější. Můžete sice zvolit renovaci stávajících oken nebo zateplení fasády.
Mnohem větší význam pro zateplení domu má však výměna oken za plastová. Mimo jiné vychází tato forma nejlevněji. Plastová okna vydrží několik desítek let, aniž byste je museli opravovat a renovovat, na rozdíl od dřevěných, do jejichž renovace budete strkat své peníze pořád dokola. Do plastových oken tak investujete pouze jednou.
Plastová okna mají velmi vysoké tepelně izolační schopnosti. Teplo z místnosti s plastovým oknem neuniká a vy se tak nemusíte bát, že topíte „Pánu Bohu do oken“. Náklady na vytápění se vám tak sníží až o 40%. Navíc jsou plastová okna také ekologická. Díky tomu, že teplo neuniká do ovzduší, netvoří se tzv. tepelný ostrov města.
Takže pokud chcete dobré zateplení domu, je na místě začít uvažovat o plastovém oknu a hlavně zvolit kvalitní plastové okno.
U plastových oken je dobré sledovat několik parametrů, které určují výsledné vlastnosti celého plastového okna.
Jak jsem již výše uvedli, mezi vlastnosti plastového okna, které z něj dělají dobrý tepelně izolační prvek, je jeho životnost a tvarová stálost. Na rozdíl od dřevěného okna, které se časem může pokroutit, křivit, vlhnout, plesnivět, černat… Podle průzkumů vydrží plastové okno i více než 50 let.
Další z důležitých vlastností, vedle tepelné izolace, je také izolace hluková. Tou sice nešetříte peníze, ale pokud žijete na hlučném místě nebo ve větším městě, určitě uvítáte trochu více klidu, který se může podepsat i na vašem zdraví, a to jak fyzickém (např. bolesti hlavy), tak psychickém (klid, lepší spánek).
Profil plastového okna může mít 4 až 7 izolačních komor. Dalo by se říct, že čím více komor, tím větší izolační schopnosti. Není to ale úplně jednoduché. Kromě tepelné propustnosti profilu musíme brát v potaz také tepelnou propustnost zasklení. I tady existuje několik typů, například dvojskla, trojskla… Profil a sklo mají propustnost tepla rozdílnou.
Propustnost celého plastového okna udává tepelný prostup plastového okna. Jeho hodnota je povinně uváděna v dokumentaci k plastovým oknům. Tato hodnota se skládá ze součinitele prostupu tepla profilu a součinitele prostupu tepla zasklení. Tato jednotlivá čísla vám řeknou, kolik wattů tepla uniká plastovým oknem (profilem nebo zasklením) z jednoho čtverečního metru, když rozdíl teplot je 1°C. Samozřejmě tedy platí, že čím nižší hodnota prostupu tepla, tím vyšší izolační schopnosti.
Pokud s pořízením plastových oken váháte pro uniformní bílý plastový vzhled, můžete své obavy odhodit. Dnešní doba dala plastovému oknu mnoho různých barev a povrchových textur, třeba i v imitaci dřeva.
Jelikož mají plastová okna tak dobrou tepelnou izolaci, je nutné dobře větrat. I toto plastová okna řeší podstatně lépe, než dřevěná, kde se dá okno pouze úplně otevřít nebo úplně zavřít. U plastových oken můžeme volit několik typů větrání.
Můžeme okno samozřejmě úplně otevřít, tak jak jsme zvyklí u dřevěného okna. Kromě toho můžeme okno tzv. vyklopit, otevřít jen v horní části, tzv. ventilačka. A do třetice můžeme využít mikroventilace neboli spárového větrání, kdy okno větrá pouze spárou mezi rámem okna a okenním křídlem. Tato spára je široká asi 1 cm. Mikroventilace je vhodná například do ložnice nebo naopak do místností se zvýšenou vlhkostí (např. koupelna).
Plastové okno může dokonce větrat okenním profilem, a to při zcela zavřeném okně.
Takže bezpochyby, výhod plastových oken je nespočet, a to nejen pro zateplení domu. Pokud tedy máte zájem o nová plastová okna, určitě byste se měli obrátit na odborníky.